BYD Sealion 7 - którą wersję wybrać w Polsce?

Maurycy Borowski 1 września 2026
Elegancki, srebrny BYD Sealion 7 SUV stoi przed nowoczesnym budynkiem.

Spis treści

Zakup dużego elektrycznego SUV-a za ponad 200 tys. zł wymaga czegoś więcej niż spojrzenia na samą moc silnika. BYD Sealion 7 łączy przestronne nadwozie, sportowe osiągi i baterię Blade, ale różnice między wersjami Comfort, Design i Excellence mają realny wpływ na zasięg, ładowanie oraz opłacalność zakupu.

Najważniejsze fakty o elektrycznym SUV-ie BYD

  • Trzy wersje obejmują napęd tylny RWD oraz dwa warianty AWD.
  • Zasięg WLTP do 502 km oferuje odmiana Excellence AWD z baterią 91,3 kWh.
  • Moc do 530 KM pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,5 s.
  • Cena katalogowa od 219 900 zł, a promocyjna cena wersji Comfort może być niższa.
  • Bagażnik 520 l plus 58 l z przodu sprawdza się w rodzinnym użytkowaniu.

Dwa eleganckie BYD Sealion 7 w różnych odcieniach niebieskiego, jeden na tle morza, drugi przy nowoczesnym budynku.

Co oferuje BYD Sealion 7 i dla kogo powstał

To w pełni elektryczny SUV klasy średniej, który wymiarami i charakterem celuje w samochody pokroju Tesli Model Y, Volkswagena ID.5 czy Hyundai’a Ioniq 5. Nadwozie ma około 4,83 m długości, a rozstaw osi wynosi 2,93 m, więc w kabinie nie brakuje miejsca dla czterech dorosłych osób.

Największe wrażenie robi połączenie opływowej sylwetki z praktycznością. Samochód wygląda jak SUV coupé, ale nie traci całkowicie funkcjonalności. Z tyłu znajduje się bagażnik o pojemności 520 l, a pod przednią pokrywą dodatkowy schowek o pojemności 58 l. Ja właśnie ten drugi element uważam za bardzo praktyczny, bo można w nim trzymać przewody bez zabierania miejsca na zakupy.

Model wykorzystuje platformę e-Platform 3.0 oraz baterię Blade wykonaną w technologii LFP. Ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe są cięższe od części konkurencyjnych rozwiązań, ale dobrze znoszą częste ładowanie i uchodzą za trwałe. To ważna cecha dla kierowcy, który planuje korzystać z samochodu przez wiele lat, a nie zmieniać go po okresie leasingu.

Wersje, ceny i osiągi wyglądają tak

Polska oferta obejmuje trzy konfiguracje. Najtańszy Comfort ma napęd na tył, natomiast Design i Excellence korzystają z dwóch silników oraz napędu AWD. Wszystkie odmiany są pięciomiejscowe i mają automatyczną przekładnię typową dla samochodów elektrycznych.

Wersja Bateria Napęd i moc Zasięg WLTP 0-100 km/h Cena katalogowa
Comfort RWD 82,5 kWh RWD, 313 KM 482 km 6,7 s 219 900 zł
Design AWD 82,5 kWh AWD, 530 KM 456 km 4,5 s 239 900 zł
Excellence AWD 91,3 kWh AWD, 530 KM 502 km 4,5 s 247 900 zł

W aktualnych materiałach BYD Polska pojawia się również promocyjna cena 187 000 zł za wersję Comfort. Trzeba jednak sprawdzić warunki u dealera, termin obowiązywania oferty i dostępność konkretnego egzemplarza, ponieważ promocje mogą dotyczyć wyłącznie zakupu za gotówkę oraz zapasów magazynowych.

Moim zdaniem dopłata do Design ma sens tylko wtedy, gdy naprawdę zależy nam na napędzie AWD i bardzo mocnym przyspieszeniu. Wersja Excellence kosztuje niewiele więcej, a otrzymuje większą baterię i znacznie szybsze ładowanie. Dlatego właśnie Excellence jest najbardziej kompletna na długie trasy, choć Comfort pozostaje rozsądniejszym wyborem do miasta i codziennych dojazdów.

Zasięg i ładowanie wymagają realistycznych oczekiwań

Najlepszy wynik homologacyjny, czyli 502 km, dotyczy wersji Excellence AWD. Comfort RWD osiąga według WLTP 482 km, a cięższa i mocniejsza odmiana Design AWD około 456 km. Różnica między Design a Excellence pokazuje, że większa bateria potrafi częściowo zrekompensować dodatkowy silnik i masę napędu na wszystkie koła.

W codziennej jeździe nie traktowałbym jednak wartości WLTP jako obietnicy przejechania dokładnie takiego dystansu. Przy spokojnej jeździe miejskiej wynik może być zbliżony, ale zimą, przy prędkościach autostradowych i pełnym obciążeniu trzeba liczyć się z wyraźnym spadkiem. Bezpieczniej planować trasę tak, aby realnie korzystać z około 300-400 km między ładowaniami, zależnie od temperatury i prędkości.

Ładowanie AC w domu

Każda wersja obsługuje ładowanie prądem przemiennym z mocą do 11 kW. Na trójfazowej wallboxie uzupełnienie energii od 0 do 100 proc. trwa orientacyjnie 8,6 godziny w Comfort i Design oraz około 9,6 godziny w Excellence. W praktyce nocne ładowanie bez problemu wystarczy do codziennych potrzeb.

Jeżeli samochód będzie parkował przy zwykłym gniazdku, proces potrwa znacznie dłużej. Przy dużej baterii nie jest to rozwiązanie wygodne jako podstawowe źródło energii. Ja traktowałbym gniazdko awaryjnie, a przy regularnej eksploatacji zaplanowałbym montaż wallboxa i sprawdził możliwości instalacji elektrycznej.

Przeczytaj również: Hamulce w aucie - co musisz wiedzieć, zanim będzie za późno?

Ładowanie DC w trasie

Comfort i Design przyjmują maksymalnie 150 kW, natomiast Excellence może ładować się z mocą do 230 kW. Producent podaje około 32 minut od 10 do 80 proc. dla dwóch tańszych wersji oraz około 24 minut dla Excellence. To dobre wyniki, ale tylko przy odpowiednio mocnej ładowarce, rozgrzanej baterii i niskim poziomie naładowania.

Najczęstszy błąd polega na utożsamianiu maksymalnej mocy z prędkością całego procesu. Samochód nie pobiera 230 kW przez cały czas, ponieważ po przekroczeniu określonego poziomu baterii moc stopniowo spada. Na długiej trasie lepiej planować krótsze postoje do 70-80 proc. niż czekać za każdym razem na pełne naładowanie.

Wnętrze, komfort i wyposażenie robią dobre pierwsze wrażenie

Kabina jest nowoczesna, ale nie próbuje kopiować ascetycznego stylu Tesli. Najbardziej charakterystycznym elementem pozostaje obracany ekran centralny o przekątnej 15,6 cala. Można ustawić go pionowo lub poziomo, choć w codziennym użytkowaniu ważniejsze od samego mechanizmu jest sprawne działanie systemu i czytelność interfejsu.

Już Comfort oferuje panoramiczny dach, podgrzewane i wentylowane fotele ze skóry wegańskiej, pompę ciepła, kamerę 360 stopni, wyświetlacz HUD oraz elektryczną klapę bagażnika. To wyposażenie, które w wielu konkurencyjnych samochodach wymaga dopłat. Pod względem wyposażenia seryjnego BYD jest hojny, choć część użytkowników może potrzebować czasu na przyzwyczajenie się do licznych komunikatów i asystentów jazdy.

Design dodaje aktywne zawieszenie FSD, czyli amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia, a także bardziej rozbudowane funkcje wsparcia podczas jazdy autostradowej. Excellence otrzymuje dodatkowo fotele z naturalnej skóry Nappa, system audio Dynaudio z 12 głośnikami i większe, 20-calowe koła.

Duże felgi wyglądają efektownie, ale mają też minusy. Zwykle oznaczają droższe opony, większą podatność na uszkodzenia i nieco wyższe zużycie energii. Z mojego punktu widzenia 19-calowe koła w Comfort są bardziej racjonalne na polskie drogi niż efektowne obręcze w topowej wersji.

Jak prowadzi się ten elektryczny SUV

Comfort RWD ma 313 KM i przyspiesza do 100 km/h w 6,7 s. To wystarczająco szybko zarówno w mieście, jak i podczas wyprzedzania. Napęd na tył daje bardziej naturalne zachowanie samochodu, a jednocześnie pomaga ograniczyć zużycie energii względem cięższych wersji AWD.

Design i Excellence oferują 530 KM oraz 690 Nm, dlatego reakcja na gaz jest zdecydowanie sportowa. Przyspieszenie 4,5 s do 100 km/h robi wrażenie, lecz nie jest najważniejszym argumentem przy zakupie rodzinnego SUV-a. Tak duża moc zwiększa zużycie prądu, a przy mokrej nawierzchni wymaga rozsądnego operowania pedałem przyspieszenia.

Zawieszenie z podwójnymi wahaczami z przodu i układem wielowahaczowym z tyłu powinno dobrze radzić sobie z nierównościami. Nie oczekiwałbym jednak charakteru auta terenowego. To samochód drogowy z wysokim prześwitem, a nie pojazd do regularnej jazdy po błocie czy głębokim śniegu.

Czy zakup ma sens w porównaniu z konkurencją

Najmocniejszym argumentem tego modelu jest stosunek wyposażenia do ceny. W standardzie otrzymujemy elementy, które u europejskich producentów często znajdują się na liście opcji. Dodatkowo bateria LFP dobrze pasuje do kierowców, którzy chcą często ładować samochód do wysokiego poziomu.

Konkurenci mogą jednak oferować lepiej rozwiniętą sieć serwisową, bardziej dopracowane oprogramowanie albo wyższą wartość rezydualną. BYD szybko rozwija obecność w Europie, lecz przed zakupem sprawdziłbym odległość do autoryzowanego serwisu, dostępność części i zasady aktualizacji systemu.

Przed podpisaniem umowy porównałbym przede wszystkim:

  • realny zasięg zimą oraz zużycie przy jeździe autostradowej,
  • czas oczekiwania na części i dostępność samochodu zastępczego,
  • koszt ubezpieczenia, opon i przeglądów,
  • warunki gwarancji na samochód i baterię,
  • cenę końcową przy zakupie gotówkowym, leasingu lub wynajmie.

Gwarancja podstawowa obejmuje 6 lat lub 150 000 km, a bateria ma ochronę do 8 lat lub 250 000 km. To mocny argument, ale nie zwalnia z przeczytania warunków dotyczących pojemności akumulatora, serwisowania i ewentualnych wyłączeń.

Którą wersję wybrałbym do polskich warunków

Do miasta i codziennych dojazdów wybrałbym Comfort RWD. Ma wystarczającą moc, największy zasięg spośród dwóch wersji z baterią 82,5 kWh, bogate wyposażenie i niższe koszty zakupu. Napęd na tył nie jest wadą, jeśli samochód ma dobre opony zimowe i kierowca nie potrzebuje regularnie poruszać się po nieutwardzonych drogach.

Design AWD jest propozycją dla osoby, która chce przede wszystkim osiągów lub mieszka w regionie z częstymi opadami śniegu. Trzeba jednak zaakceptować krótszy zasięg WLTP i wyższe zużycie energii niż w Comfort.

Excellence AWD uzasadnia swoją cenę podczas częstych podróży. Większa bateria, zasięg do 502 km i ładowanie DC do 230 kW zmniejszają liczbę oraz długość postojów. Jeżeli różnica w racie jest niewielka, właśnie tę wersję uznałbym za najbardziej przyszłościową.

Najważniejsza decyzja zapada poza salonem

BYD Sealion 7 jest ciekawą propozycją dla kierowcy, który chce dużego, szybkiego i dobrze wyposażonego elektrycznego SUV-a bez dopłacania za każdą funkcję. Najrozsądniejszy wybór zależy jednak od dostępu do ładowania. Bez wallboxa albo wygodnej publicznej ładowarki nawet najlepsza bateria nie zapewni komfortu.

Przed jazdą próbną sprawdziłbym nie tylko przyspieszenie. Zabrałbym rodzinę, ocenił miejsce na tylnej kanapie, zajrzał do bagażnika, przetestował obsługę ekranu i zapytał o koszt polisy. To właśnie codzienna wygoda i infrastruktura ładowania, a nie sama liczba koni mechanicznych, zdecydują, czy ten model będzie dobrym zakupem.

FAQ - Najczęstsze pytania

Największy zasięg oferuje Excellence AWD z baterią 91,3 kWh - do 502 km WLTP. Ta wersja obsługuje ładowanie DC z mocą do 230 kW i według danych producenta uzupełnia energię od 10 do 80 proc. w około 24 minuty. Comfort RWD i Design AWD mają baterie 82,5 kWh, ładowanie do 150 kW i około 32 minuty od 10 do 80 proc.

Warto planować około 300-400 km między ładowaniami, zależnie od temperatury, prędkości i obciążenia samochodu. Wyniki WLTP wynoszą 482 km dla Comfort RWD, 456 km dla Design AWD i 502 km dla Excellence AWD, ale jazda autostradowa oraz niska temperatura mogą wyraźnie je obniżyć.

Comfort RWD ma 313 KM, przyspiesza do 100 km/h w 6,7 s i kosztuje katalogowo 219 900 zł, a w materiałach BYD Polska pojawiała się także cena promocyjna 187 000 zł. Oferuje bogate wyposażenie, między innymi pompę ciepła, kamerę 360 stopni, HUD, panoramiczny dach oraz podgrzewane i wentylowane fotele. Napęd na tył sprawdzi się przy dobrych oponach zimowych, jeśli kierowca nie potrzebuje regularnie jeździć po nieutwardzonych drogach.

Każda wersja obsługuje ładowanie AC do 11 kW. Na trójfazowym wallboxie pełne ładowanie trwa orientacyjnie 8,6 godziny w Comfort i Design oraz około 9,6 godziny w Excellence, więc nocne ładowanie wystarcza do codziennych potrzeb. Zwykłe gniazdko ładuje znacznie dłużej i lepiej traktować je jako rozwiązanie awaryjne.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi

baterie lfp
ładowanie dc
wallboxy
suv-y elektryczne
byd sealion 7
Autor Maurycy Borowski
Maurycy Borowski
Nazywam się Maurycy Borowski i od 12 lat jestem związany z motoryzacją. Moja fascynacja światem samochodów zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to z zapałem obserwowałem każdy aspekt ich działania. Z biegiem lat zgłębiałem tę tematykę, a teraz dzielę się swoją wiedzą, aby pomóc innym zrozumieć złożoność motoryzacji. Piszę o różnych aspektach, od nowinek technologicznych po porady dotyczące konserwacji pojazdów. Moim celem jest dostarczanie rzetelnych i przystępnych informacji, które umożliwią czytelnikom podejmowanie świadomych decyzji. Staram się zawsze weryfikować źródła i porównywać dostępne informacje, aby przedstawiać klarowne i zrozumiałe treści. Śledzę najnowsze trendy w branży, co pozwala mi na bieżąco aktualizować wiedzę i dzielić się nią z innymi pasjonatami motoryzacji.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz