XPeng G9 - ceny, zasięg i najlepsza wersja

Maurycy Borowski • 16 października 2026
Nowoczesny, szary Xpeng G9 na torze testowym, omijający pachołki.

Spis treści

Duży elektryczny SUV nie musi oznaczać kompromisu między komfortem a zasięgiem. XPeng G9 łączy przestronne nadwozie, architekturę 800 V i bardzo szybkie ładowanie, ale jego opłacalność zależy od wybranej wersji oraz dostępu do odpowiedniej infrastruktury. Poniżej omawiam ceny, osiągi, realne możliwości akumulatora, wyposażenie i sytuacje, w których ten chiński model ma najwięcej sensu.

G9 łączy duży zasięg, szybkie ładowanie i wyposażenie klasy premium

  • Ceny zaczynają się od 252 900 zł za wersję RWD Standard Range.
  • Zasięg WLTP wynosi od 502 do 585 km, zależnie od odmiany.
  • Ładowanie DC od 10 do 80 procent może trwać około 12 minut.
  • Najbardziej uniwersalna jest odmiana RWD Long Range z zasięgiem 585 km.
  • Wnętrze oferuje 660 litrów bagażnika, wygodne fotele i rozbudowane multimedia.

Wnętrze Xpeng G9 z brązową skórzaną tapicerką i dużym ekranem dotykowym.

Duży SUV, który stawia na komfort i technikę

G9 to pięciomiejscowy SUV o długości 4891 mm, szerokości 1937 mm i rozstawie osi wynoszącym 2998 mm. Nie jest więc miejskim crossoverem, tylko pełnowymiarowym samochodem rodzinnym, który najlepiej czuje się na trasie i w przestronnym garażu.

W kabinie wygodnie podróżują cztery osoby, a tylna kanapa daje dużo miejsca na nogi. Bagażnik ma 660 litrów, dlatego bez większego kombinowania mieści walizki całej rodziny, wózek dziecięcy albo sprzęt sportowy. Ja właśnie za tę praktyczność cenię duże elektryczne SUV-y bardziej niż za same efektowne przyspieszenie.

Model korzysta z baterii LFP, czyli ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych. Taka technologia zwykle dobrze znosi częste ładowanie i nie wymaga obsesyjnego pilnowania poziomu energii, choć producent nadal podkreśla, że rzeczywisty zasięg zależy od temperatury, prędkości, obciążenia i stylu jazdy.

Trzy wersje różnią się bardziej, niż sugeruje nazwa

W polskiej ofercie znajdują się trzy odmiany. Wszystkie są elektryczne, ale różnią się pojemnością akumulatora, napędem, osiągami i ceną. Poniższe wartości pochodzą z aktualnych danych producenta i dotyczą konfiguracji oferowanych na polskim rynku.

Wersja Napęd Moc Akumulator brutto Zasięg WLTP Cena od
RWD Standard Range Tył 351 KM 80,3 kWh 502 km 252 900 zł
RWD Long Range Tył 351 KM 94,6 kWh 585 km 269 900 zł
AWD Performance Napęd na cztery koła 575 KM 94,6 kWh 540 km 315 900 zł

Standard Range przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,6 sekundy, więc trudno nazwać go powolnym. Long Range robi to w 6,4 sekundy, ale jego największą zaletą jest większy zapas energii. Dopłata 17 000 zł do tej odmiany wydaje mi się rozsądna, jeśli samochód ma regularnie jeździć w długie trasy.

AWD Performance to propozycja dla kierowcy, który chce mieć osiągi na poziomie sportowego auta. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje zaledwie 4,2 sekundy, jednak wyższa masa i większa moc podnoszą zużycie energii. Ten wariant ma sens przede wszystkim wtedy, gdy napęd na cztery koła, mocne przyspieszenie albo pneumatyczne zawieszenie są dla kupującego naprawdę ważne.

Zasięg wygląda dobrze, ale ładowarka ma znaczenie

Największym technicznym atutem modelu jest instalacja 800 V. W teorii samochód może przyjąć do 445 kW w wersji Standard Range oraz do 525 kW w dwóch mocniejszych odmianach. Producent deklaruje uzupełnienie energii od 10 do 80 procent w około 12 minut.

To bardzo dobry wynik, ale nie oznacza, że każda publiczna ładowarka zrobi to równie szybko. W Polsce wiele urządzeń ma moc 100, 150 albo 200 kW, a część stacji dzieli dostępną moc między dwa stanowiska. W praktyce G9 może więc ładować się szybciej niż większość konkurentów, lecz tylko na odpowiednio mocnej i sprawnej stacji.

Na co dzień ładowanie prądem przemiennym AC odbywa się z mocą do 11 kW. Przy domowym wallboxie uzupełnienie energii po nocnej jeździe nie będzie problemem, ale pełne ładowanie dużej baterii nadal zajmie kilka godzin. To ważne, bo szybkie ładowanie DC nie zastępuje wygody własnego punktu ładowania.

Zasięg WLTP wynoszący 585 km w wersji Long Range wygląda imponująco. Przy spokojnej jeździe pozamiejskiej można zbliżyć się do tej wartości, natomiast autostrada, mróz i ogrzewanie wyraźnie ją obniżą. Przy planowaniu podróży przyjąłbym bezpiecznie około 350-450 km między ładowaniami, zależnie od temperatury i prędkości.

Warto też pamiętać, że 200 km odzyskane w pięć minut to wartość katalogowa, a nie gwarancja każdego postoju. Najlepsze rezultaty pojawiają się przy rozgrzanej baterii, niskim poziomie naładowania i stacji, która rzeczywiście dysponuje odpowiednią mocą.

Wnętrze i systemy pokładowe są mocną stroną

Kabina została zaprojektowana z myślą o spokojnej, komfortowej podróży. Na pokładzie znajdziemy podgrzewane i wentylowane fotele, funkcję masażu, panoramiczny dach oraz materiały miękkie w dotyku. Producent deklaruje także poziom hałasu we wnętrzu na poziomie 35 dB, co dobrze pokazuje, że komfort akustyczny potraktowano poważnie.

Za multimedia odpowiada system XOS, wspierany przez procesor Qualcomm Snapdragon 8295. Do dyspozycji kierowcy i pasażera są duże ekrany, a samochód obsługuje Apple CarPlay i Android Auto. To praktyczniejsze rozwiązanie niż zmuszanie użytkownika do korzystania wyłącznie z fabrycznego interfejsu.

Samochód otrzymał również aktualizacje OTA, czyli zdalne uaktualnienia oprogramowania przez internet. Mogą poprawiać działanie multimediów, systemów wspomagających i wybranych funkcji auta bez wizyty w serwisie. Trzeba jednak oddzielić wygodę od autonomii. XPILOT ASSIST pozostaje systemem pomocniczym, a kierowca nadal odpowiada za obserwowanie drogi i reakcję na sytuację.

Ciekawym elementem jest możliwość zdalnego sterowania wybranymi funkcjami za pomocą aplikacji. Można sprawdzić stan baterii, zamknąć samochód albo przygotować kabinę przed podróżą. Dla użytkownika ładującego auto nocą takie drobiazgi szybko stają się codzienną wygodą, a nie tylko gadżetem z folderu reklamowego.

Wersja AWD Performance wyróżnia się inteligentnym zawieszeniem pneumatycznym i amortyzatorami o regulowanej sile tłumienia. To rozwiązanie poprawia komfort na gorszych drogach, ale zwiększa złożoność konstrukcji. Przy zakupie używanego egzemplarza sprawdziłbym działanie zawieszenia równie dokładnie jak stan baterii i historię napraw.

Dla kogo ten elektryk ma sens, a kto powinien uważać

Najlepiej odnajdzie się u osoby, która ma możliwość ładowania w domu albo w pracy i regularnie pokonuje dłuższe odcinki. Duża bateria, cicha kabina i szybkie ładowanie sprawiają, że G9 może pełnić funkcję jedynego samochodu w rodzinie. W mieście trzeba jednak zaakceptować prawie pięć metrów długości i niemal 1,94 metra szerokości.

Najrozsądniejszym wyborem wydaje mi się RWD Long Range. Oferuje największy deklarowany zasięg, zużywa mniej energii niż odmiana Performance i kosztuje wyraźnie mniej od wersji z napędem na cztery koła. Standard Range będzie dobry dla kierowcy, który porusza się głównie lokalnie i chce ograniczyć koszt zakupu.

Przed zamówieniem auta sprawdziłbym cztery kwestie:

  • czy w domu można zamontować wallbox 11 kW,
  • czy na typowych trasach znajdują się szybkie ładowarki CCS2,
  • czy szerokość samochodu pasuje do garażu i miejsc parkingowych,
  • jakie są aktualne warunki gwarancji, finansowania i obsługi serwisowej.

Sieć sprzedaży w Polsce rozwija się, ale nadal jest mniejsza niż w przypadku marek obecnych na rynku od wielu lat. W 2026 roku marka informowała o salonach między innymi w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku i Katowicach. Dla mieszkańca innego regionu odległość do serwisu może mieć większe znaczenie niż różnica kilku kilometrów deklarowanego zasięgu.

Nie kupowałbym tego auta wyłącznie dla obietnicy ładowania w 12 minut. Jeśli większość energii będzie pobierana z domowego gniazdka, ważniejsze okażą się cena, komfort, aplikacja, serwis i realne zużycie. Superszybkie DC doceni się głównie podczas podróży między miastami.

Najrozsądniejszy wybór zależy od codziennych tras

G9 jest interesującą alternatywą dla dużych elektrycznych SUV-ów, zwłaszcza gdy priorytetem są komfort, przestrzeń i tempo ładowania. Nie próbuje wygrywać wyłącznie ceną. Jego mocne strony to dopracowana kabina, duży bagażnik, architektura 800 V i bogate wyposażenie.

W mojej ocenie dopłata do Long Range ma więcej sensu niż zakup najmocniejszej odmiany Performance. Zapewnia większy spokój w trasie bez płacenia za osiągi, z których wielu kierowców skorzysta tylko okazjonalnie. Przed podpisaniem umowy najlepiej odbyć jazdę testową, sprawdzić pozycję za kierownicą, widoczność i działanie systemów, a własną trasę przeanalizować pod kątem dostępnych ładowarek.

To samochód dla kierowcy, który świadomie wybiera elektryczny napęd i potrafi korzystać z jego zalet. Przy domowym ładowaniu oraz regularnych podróżach po szybkich trasach może być bardzo wygodnym autem rodzinnym. Bez własnego punktu ładowania i z częstymi przejazdami po słabo wyposażonych drogach jego przewaga technologiczna będzie znacznie mniej odczuwalna.

FAQ - Najczęstsze pytania

Najbardziej uniwersalna jest odmiana RWD Long Range. Kosztuje od 269 900 zł, ma akumulator 94,6 kWh, zasięg WLTP do 585 km i przyspiesza do 100 km/h w 6,4 sekundy. Dopłata 17 000 zł względem Standard Range zapewnia większy zapas energii bez kosztu i wyższego zużycia typowego dla wersji AWD Performance.

Producent deklaruje uzupełnienie energii od 10 do 80 procent w około 12 minut. Standard Range może przyjąć do 445 kW, a wersje Long Range i Performance do 525 kW, ale taki czas wymaga odpowiednio mocnej i sprawnej ładowarki. Na wielu polskich stacjach o mocy 100-200 kW ładowanie będzie wolniejsze, natomiast AC odbywa się z mocą do 11 kW.

Zasięg WLTP wynosi od 502 km w wersji RWD Standard Range do 585 km w RWD Long Range. Przy planowaniu podróży bezpieczniej zakładać około 350-450 km między ładowaniami, ponieważ autostrada, mróz, ogrzewanie, obciążenie i styl jazdy wyraźnie zmniejszają zasięg.

Warto upewnić się, czy w domu można zamontować wallbox 11 kW oraz czy na najczęściej pokonywanych trasach są szybkie ładowarki CCS2. Trzeba także sprawdzić, czy samochód o długości 4891 mm i szerokości 1937 mm zmieści się w garażu i na typowych miejscach parkingowych. Przed zamówieniem należy zweryfikować aktualne warunki gwarancji, finansowania i obsługi serwisowej.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi

suv-y elektryczne
ładowanie dc
baterie lfp
wallbox
xpeng g9
Autor Maurycy Borowski
Maurycy Borowski
Nazywam się Maurycy Borowski i od 12 lat jestem związany z motoryzacją. Moja fascynacja światem samochodów zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to z zapałem obserwowałem każdy aspekt ich działania. Z biegiem lat zgłębiałem tę tematykę, a teraz dzielę się swoją wiedzą, aby pomóc innym zrozumieć złożoność motoryzacji. Piszę o różnych aspektach, od nowinek technologicznych po porady dotyczące konserwacji pojazdów. Moim celem jest dostarczanie rzetelnych i przystępnych informacji, które umożliwią czytelnikom podejmowanie świadomych decyzji. Staram się zawsze weryfikować źródła i porównywać dostępne informacje, aby przedstawiać klarowne i zrozumiałe treści. Śledzę najnowsze trendy w branży, co pozwala mi na bieżąco aktualizować wiedzę i dzielić się nią z innymi pasjonatami motoryzacji.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz